Fenerbahçe

Zoru başarma sevinci…

Jak Benzonana yazdı...

Dünyanın en güzel takımı ile yazıya başlamak, “Sezar’ın hakkını Sezar’a vermek” gibi bir şey. Her şeyi hak ediyor. Tüm övgülere layık bir takımdan bahsediyoruz. Fenerbahçe Erkek Basketbol takımımız harika gidişin sonunda bu haftaki maçların neticesinde 1 Aralık itibarıyla EuroLeague’de liderlik koltuğuna oturdu. Şu ana kadar 10 maç oynamışız ve bir yenilgi almışız. En enteresan durumda, rakip sahada ya da kendi sahamızda hiç farketmiyor, aynı ciddiyet  ve aynı özveri ile galibiyet odaklı olarak yolumuza devam etmemiz. Bakınız arka arkaya oynadığımız maçları gözden geçirelim: Baskonia, Olympiakos, Maccabi ve Barcelona, bu maçların tümünü rakip sahada oynadık. Hepsinden galibiyetle ayrıldık. Gerçekten çok zor bir tablo. Ancak zorlukların içinden çıkmak tabii ki daha zevkli ve daha motive edici oluyor, bir diğer maça daha hırslı hazırlanıyorsunuz. Bu arada hangi rakip sahaya gidilirse gidilsin Fenerbahçe seyircisinin desteği oralarda da devam ediyor.

OLYMPIAKOS DEPLASMANINDAN ZAFERLE DÖNDÜK

Rakip sahada oynadığımız zorlu maçlara bir göz atalım; Olympiakos maçı ile başlarsak, her zaman zor bir deplasman maçı olmuştur. Seyirci zaten başlı başına bir problem, dolayısı ile seyirci baskısı ile hakemler ev sahibi  takım lehinde düdükler çalmaya başlıyor. Maç bir anda dönebilecek duruma geliyor. Fenerbahçe maça iyi başlıyor, savunmada iyiyken hücumda zorlanıyoruz. Her şeye rağmen ilk yarıyı önde kapatıyoruz. 3. çeyrekte rakip öne geçiyor, ancak fazla uzun sürmüyor. Fenerbahçe kontrolü ele alıp sahadan galibiyetle ayrılıyor. %45/%33 üçlük isabeti Fenerbahçe için en önemli üstünlük oluyor. Sloukas eski takımına karşı çok özel bir maç oynuyor. 20 sayı-5 rib-4 as ile hem takımının hem sahanın en skorer oyuncusu olarak maçı noktalıyor. Melih takımın ihtiyacı olduğu anlarda kritik sayılar ile maçı çift hanelerde tamamlıyor. Kalinic, akıllı oynayarak rakibin zaaflarından faydalanarak, sahadan ayrılan bir diğer çift hanelere ulaşmış oyuncu oluyor. Vesely’nin yeni doğan çocuğundan dolayı bu maç da takımda olmaması, takımın hırsını azaltmıyor, bilakis galip gelmek için daha büyük efor sarf ediyorlar ve mutlu sonla biten bir maç daha haneye yazılıyor. Vesely’yi de bu satırlardan kutluyoruz.

BASKONIA MAÇINA DATOME VE LAUVERGNE  DAMGA VURDU

Baskonia maçı ilk iki çeyrek kafa kafaya geçti. Rakip bizi 3. çeyrekte çok bunalttı diyebiliriz. Zaten çeyrek 22-15 rakip lehinde noktalandı. Düğüm diyorum, zira son çeyrekte maçın bitimine 1.5 dakika kala skor 70-69 idi. 2-5’lik bir seri Fenerbahçe’nin galibiyetini getirdi. Maçın son ana kadar kopmadığını sayılar da gösteriyor. Tabii ki 16 top kaybı, 33/23 rib üstünlüğü aleyhimizdeki eksi noktalar oldu. %18.5/%40 üçlük isabeti en önemli nokta olarak maçın bize dönmesini sağladı diyebiliriz. Datome ve Lauvergne çift haneli sayıları ile kritik maça büyük katkı yaptılar.

MACCABİ FOX DEPLASMANINDA GUDURIC ŞOV

Maccabi Fox maçı ile galibiyet serisine devam ediyoruz. 14 top kaybı bu maçta bizi zorlayan etkenlerden biri oldu. İlk çeyrekler rakibin üstünlüğü ile geçti. Ancak ikinci yarı ile birlikte sahada ağırlığımızı hissettirmeye başladık. 3. çeyrek ortalarında öne geçtik, çeyreğinde galibi olan taraf Fenerbahçe oldu. Sloukas sahanın ve takımın en skoreri olurken, Guduric son çeyrekte  4 dakikada attığı 13 sayı ile ekstra katkı yaptı. Bu zamana kadar nerelerdeydin dedirtti adeta. Çok kritik anlarda sorumluluk aldı. Arka arkaya 3 üçlük atarak galibiyette büyük pay sahibi oldu. Serbest atışlarda %94 isabeti, sadece bir serbest atıştan faydalanamadık. Bizi rahatlatan en önemli noktaydı diyebiliriz.

BARCELONA’YI KENDİ SAHASINDA 65 SAYIDA TUTTUK

Barcelona maçı, ilk saniyeden son saniyeye kadar önde götürdüğümüz geriye hiç düşmediğimiz bir maç oldu. Maçın bitimine 2.5 dakika kala fark 21 sayıya kadar çıktı. Rakip 3. çeyrek başlarında farkı bir ara 5 sayıya kadar düşürebildi. Daha sonra zaten maç koptu diyebiliriz. Rakibi 65 sayıda tutarak maçı bitirdik. Savunmada ve hücumda hiç aksamadık. Beş oyuncu çift hanelere çıktı. Sloukas hiç oynamadı. Melih sakatlığından dolayı oynayamadı. Guduric sahada 29.5 dakika süre alırken çok faydalı işlere imza attı. Maçı 13 sayı-5rib-4as-3tç ile noktaladı. Neredeyse tüm alanlarda rakibe üstünlük kurduk. Netice itibari ile iyi yoldayız diyorum.

LİGDE LİDERİZ

Tahincioğlu Basketbol Süper Liginde Fenerbahçe maç eksiği ile lider durumunda bulunuyor. Geçtiğimiz hafta rakip sahada Tofaş karşısında önemli bir galibiyet alan takımımız özellikle bu sezon takımımıza yeni katılan Lauvergne’den 20 sayı-13 rib katkısı aldı. Bu takım için önemli bir artı oldu.

KADIN BASKETBOL TAKIMIZDA SIRA EUROLEAGUE ŞAMPİYONLUĞUNDA

Kadın Basketbol takımımız Euroleague de şu ana kadar 4 maç yaptı, 2 galibiyet 2 yenilgi aldı. Takımda 7 yabancı oyuncu yer alıyor. Şu an itibari ile ülkemizde 7 yabancı oyuncusu olan başka takım yok. Bu durumda Euroleague şampiyonluğu hesaplarını daha ciddi yaptığımız anlamına geliyor. Altı kez Final Four oynadık. İki final oynadığımızı düşünürsek sıra şampiyonluğa gelmiş durumda. Fenerbahçe camiası bu şampiyonluğu dört gözle bekliyor. Hangi seyirci ile konuşsak aynı düşüncede. Sorulan tek soru “Bu sene şampiyon olur muyuz? ‘’ diye söze başlıyor. Kaldığımız yerden devam edelim, iki yenilgiyi rakip sahada aldık. Biri İspanya diğeri Rusya. İspanya da Avenida ile karşılaşan Kraliçeler uzatma sonunda rakibine yenildi. 3. çeyreğin ortalarında fark 8 sayı lehimizde iken, rakip takımın yaptığı tam saha pres ve bunun sonucunda gelen top kayıpları rakibin 3. çeyrek sonlarında maç içinde ilk olarak öne geçmesini sağladı. Son çeyrek ile birlikte maç iki takım arasında gitti geldi diyebiliriz. İki takımda birbirine üstünlük sağlayamadı. En enteresan nokta maçın bitimine 5.4 saniye kala Verameyenka’nın sayısı ile Fenerbahçe 73-75 öne geçti. Yapacağımız iyi savunma bize maçı getirecekti. Ancak rakibin sayısına engel olamadık.75-75 olan maç uzatmaya gitti. İspanyol takımının 13-7 serisi uzatmada maçı kaybetmemize neden oldu.40/31 rib üstünlüğü,27/19 asist üstünlüğü maçın yitirilmesinde en önemli eksilerdi diye düşünüyorum. Verameyenka sahanın ve takımın en skoreri olarak 22sayı-4rib katkıları yaptı. Cecilla da 18 sayı ile diğer skorer oyuncu oldu.

Fenerbahçe, Dynamo Kursk maçında ilk olarak 7 yabancı oyuncusu ile oynarken, rakip, 5 yabancı oyuncu ile  oynadı. Rakip 3.çeyreğin sonlarına doğru farkı 13 sayıya kadar çıkardı. Son çeyrekte Fenerbahçe’nin yaptığı agresif savunma neticesinde ilk olarak maçın başından beri Fenerbahçe 62-63 öne geçti. Maçın bitimine 0.21 saniye vardı. O ana kadar Fenerbahçe 2-14’lük bir seri ile geri dönüş sağladı.0.11 saniye kala rakip skoru 64-63’e getirdi. Fenerbahçe kenar yönetimi son top için mola aldı. Son topu Kullanan Hartley pota altında 3 Kursk oyuncusunun arasına girince top kaybı yaptı. Maçta 64-63 Rus takımının galibiyeti  ile bitti. Pota altında faul yaptırırım düşüncesi yerine ikilik veya üçlük atışa yönelmek belki galibiyeti getirebilirdi.

Ligde de 7 maç oynayan Fenerbahçe 5 galibiyet 2 yenilgi elde etti. Geçtiğimiz hafta oynadığımız Hatay BŞB maçı Cumhurbaşkanlığından sonra Hatay takımı ile oynadığımız 2. maç oldu. Ancak bu maçta da galibiyet Hatay takımının oldu. En önemli noktalardan biri şut isabet oranımızın düşük olması. Şöyle ki, Fenerbahçe %37 isabet ile oynarken rakip %44 ile oynadı. Maç boyunca Fenerbahçe 14 top kaybı yaptı. Ancak rakibe göre 20/12 gibi çok farklı asist üstünlüğü elde ettik. Önemli bir nokta da Verameyenka’nın iyi olmadığı bir günde 5 faul alıp çıktıktan sonra Tilbe’nin düşünülmemesi oldu. Tilbe FIBA tarafından seyredilmeye değer 10 oyuncu arasında bulunuyor. Milli takımda da oynadığı iki maçta da aldığı süreler ve katkı iyi iken ve de üç yayının gerisinde isabetli şutları varken oyuna girmemesini anlayamadık. 1995 doğumlu olan bu oyuncu Kursk maçında da hiç süre almadı. 4-5 pozisyonlarında oynayan Tilbe, Fenerbahçe’nin en az 10 senesinde, keza Milli Takım’da çok iyi işler yapacağı düşüncesindeyim. Sahamızda oynadığımız Mersin BŞB maçında rakibi farklı bir skorla yendik. Ancak maç boyunca yaptığımız 15 top kaybı ilerdeki maçlarda özellikle de Euroleague maçlarında sıkıntı yaratabilir. Dikkat etmemiz gereken önemli noktalardan biri. Ayrıca bu maçta ribauntlarda rakibe büyük üstünlük sağladık. Kiah Stokes 21 rib almayı başardı. Geçtiğimiz sezonda ülkemizde ribaunt kraliçesi olduğunu unutmayalım.

KADIN BASKETBOL MİLLİ TAKIMIMIZ AYNI HATALARI YAPMAMALI

Kadın Milli takımı ile ilgili birkaç söz söylersek; Milli Takım dünya şampiyonasına 4,5 ay kamp yapıp gitmiştir. 4.5 ay kamp sonunda sadece 1 maç kazanarak yurda dönmüştür. Bunun nedenleri araştırılmalı ve hatalar ortaya çıkarılmalıdır. 2019 da Avrupa Şampiyonası’nda eksiklerimizi tamamlamalı ve Dünya Şampiyonasında yaptığımız aynı hatalara düşmemeliyiz. Belarus maçında rib problem yaşadık 41/51 ve serbest atışlarda 10 serbest atış kaçırdık. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

Sarı Lacivert kalın…