Fenerbahçe

‘YENİ ZAFERLERE YELKEN AÇIYORUZ’

Cenk Renda ile takımın son durumunu konuşmak için bir araya geldik.

Özel Röportaj - Emin Kaya

 Fenerbahçe Doğuş Erkek Basketbol Takım Menajeri Cenk Renda ile Fenerbahçe Doğuş’un geçen yıl Euroleague’deki şampiyonluğunun hikâyesini, takımın son durumunu ve gelecek planlarını konuşmak için bir araya geldik. 

Geçtiğimiz yıl Euroleague’de üst üste ikinci kez finale çıkma başarısı gösteren ve finalde Olympiakos’u yenerek, Türkiye'ye gelmiş geçmiş en büyük kupayı kazandıran Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımının bu yoldaki mücadelesini, yaptığı çalışmaları, takımın son durumunu ve gelecek hedeflerini Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımı Menajeri Cenk Renda Sarı Lacivert Dergisi’ne anlattı.

“CAMİAMIZIN BAŞARILARINDAKİ KATKIMIZ BİZLERİ MUTLU EDİYOR”

Fenerbahçe’nin Euroleague şampiyonu olduğu bir sezonu geride bıraktık. Fenerbahçe, bu şampiyonlukta çok zor süreçlerden geçti. Siz de bu sürecin birebir içindeydiniz. Bize bu süreci kısaca anlatabilir misiniz?

Bu başarı bir sezonluk değil, yıllardan beri planlanan bir sürecin sonucu. Bu takımın, Euroleauge’de ses getiren bir takım haline gelmesinde ilk başta Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım’ın ve Yönetim Kurulumuzun büyük katkıları var. Keza Ülker’in de aynı şekilde. 7 yıllık iş birliğimiz boyunca onlarla da sayısız başarılara imza attık. Ülker, Sayın Aziz Yıldırım’la beraber bize Obradovic’i kazandırdı. Ülker ile sponsorluğumuz bittikten sonra, Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım ve Yönetim Kurulumuz taşın altına elini koydu. Obradovic gibi bir değeri yakalayınca bırakmamak için ona istediği kadroyu iki sezon boyunca kurdu. Dışarıdan bakıldığında bu iş kolay gözükebilir. Bunu yapmak o kadar kolay bir iş değil. Bu iş ciddi bütçeler gerektiriyor ve oynadığımız takımların bütçeleri bize göre çok daha yüksek.

Bir CSKA’nın bütçesi 40-50 milyon dolar seviyesinde. Real Madrid, Barcelona, Panatinaikos ve Olympiacos gibi takımlarında yüksek bütçeleri var. Bizim de bu takımlarla kafa kafaya oynayabilmemiz için onlarla eşit bütçelere ulaşmamız gerekiyordu. Burada Sayın Başkanımız elini taşın altına koydu ve sponsorluk desteği almadan kulübün kendi harcamalarıyla bu takımı ayakta tuttu ve iki sezonda bir kere final oynadık, son saniye basketiyle CSKA’ya şampiyonluğu kaçırdık. Geçen sene de bu zaferi camiamıza ve Türkiye’ye kazandırdık. Burada Obradovic ve oyuncuların büyük katkısı var. Şube Başkanımız Sayın Ozan Balaban ve bütün yönetim kurulu üyelerinin ayrı bir katkısı var. Maurizio Gherardini, Fenerbahçe kulübü ve bizim için çok önemli bir kazanç. Çünkü Avrupa’da ve dünyadaki vizyonumuzu genişletti ve bize müthiş bir katkısı oluyor. Obradovic, Gherardini ve iyi oyuncuların katkısıyla Avrupa’da kendimizi geliştiriyoruz. Bu camianın kazandığı başarılara ve mutluluklara biz de bir şeyler katınca çok güzel duygular yaşıyoruz. 

 

“BAŞKANIMIZ ALTYAPIYA BÜYÜK ÖNEM VERİYOR”

Fenerbahçe Basketbol altyapısında neler yapıyor?

Fenerbahçe altyapısının Türkiye şampiyonalarında her zaman dereceleri vardır. Altyapıya bir müessese takımları kadar olmasa da, diğer kulüp takımlarına nazaran yüksek bütçe ayıran bir kulübüz. Zaten Sayın Başkanımızın da amatör şubelere vermiş olduğu değer bunu fazlasıyla kanıtlıyor. Biz altyapıya, A Takımın bütçesinden aktarma yapmıyoruz. Bunlar ayrı bir bütçe gerektiriyor. Altyapımızdan bayağı iyi oyuncular yetişiyor. Altyapımızdan şimdiye kadar Berk Uğurlu, Ahmet Can Duran, geçmiş yıllarda Ömer Aşık gibi oyuncular yetişti. Bizim altyapılardan yetişmiş, birinci ligde oynayan birçok oyuncumuz var. Fenerbahçe altyapısı her zaman basketbola değer verir ve gerekli hamleleri yapar.

 

“BU KADROMUZLA BU SEZON DA AYNI HEDEFLERE ULAŞACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Takım yeni sezonu açtı. Hazırlıklarına devam ediyor. Takımın genel havası nasıl? Euroleague şampiyonluğu takımın havasına nasıl yansıyor?

Çok önemli iki oyuncumuzu kaybettik. Bogdanovic, son Avrupa Şampiyonasında oynadığı oyunla ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu kanıtladı. Onun yerine aldığımız oyuncular, çok düzgün karakterli insanlar ve şu anda 4-5 eksikle idmanlarımızı devam ettiriyoruz. Luigi Datome, Nicolo Melli, Marco Guduric milli takımlardan döndükleri için hoca izin verdi. Onların da katılmasıyla tam kadro olacağız. Geçen sene Türk basketbolunun değerli oyuncularından Sinan Güler’i ezeli rakibimiz Galatasaray’dan transfer ettik. Sinan, uzun zamandır takip ettiğimiz ve Fenerbahçe formasını giydirmek istediğimiz bir oyuncuydu. Hocamızın da çok istediği bir oyuncuydu. Bu zamana denk geldi. Sinan’ın iyi bir karakteri var ve bu zamana kadar yaptığı antrenmanlarla takıma uyum sağladı. Geçen sezon Euroleague’de ve Türkiye Ligi’nde Darüşşafaka Doğuş’un önemli oyuncularından Brad Wanamaker’ı da kadromuza kattık. O da hocamızın istediği oyunculardan bir tanesiydi. Takımın kimyasına uyabilecek bir oyuncu. O da takıma adapte oldu. Jason Thompson’u aldık. Şu anda istenilen seviyeye yavaş yavaş geliyor. Takımla idmanlara devam ediyor. Takımla beraber daha fazla zaman geçirdikçe kalitesini daha da göstereceğine inanıyorum. Biz Fenerbahçe olarak her zaman Avrupa’da zevk veren bir basketbol oynadık. Avrupa basketboluna her zaman bir şeyler katmışızdır. Zaten Obradovic Avrupa’nın bir numarası. Onun oynattığı basketbolu zaten herkes takdir ediyor. Bu kadro ile bu sezon da aynı hedeflere ulaşacağına ben can-ı gönülden inanıyorum.

Bu yılki transferlerimizi tamamladık. Bizim milli takımlarda sakatlanan 2 tane oyuncumuz var. Onları da dinlendiriyoruz. Onlar da Cumhurbaşkanlığı Kupası Finalinde formalarına kavuşacak. Bizim kadromuzda 17 tane oyuncumuz var.  Bu oyuncularımızla bütün bir sezon yolumuza devam edeceğiz. 

 

“FINAL FOUR’UN ALTINDAKİ BAŞARILAR BİZİ TATMİN ETMEZ”

Geçen yılki Euroleague şampiyonluğu, bu yıl Fenerbahçe’yi nasıl etkileyecek?

Biz çıtamızı yükselttik. Ben bu takımın formasını giydiğim dönemlerde Avrupa’ya gidip, önemli galibiyetler alıyorduk ama bu seviyelerde değildik. O zamanki bütçeler çok düşüktü. Avrupa’da o zamanlar mücadele ederken Euroleague’de Top 16’ya girdiğimiz zaman başarılı olduğumuzu var sayıyorduk. Şu anda Obradovic ile gelen vizyon değişikliğiyle beraber Final Four’un altındaki başarılar bizi tatmin etmiyor. Fenerbahçe’nin bütün branşlardaki tek hedefi her zaman zirvede yer almaktır. Euroleague’de son üç sezona baktığımızda; üç Final Four’un bir tanesinde final oynadık, diğerinde de şampiyonluğa ulaştık. Bu apoletimizi söktürmek istemiyoruz. Şampiyon olabilecek güçteyiz. Kadro olarak rakiplerimiz de güçlendi. Güzel ve kaliteli bir lig olacak. Bunun bizim üzerimizde bir baskı oluşturacağını sanmıyorum. Çünkü bu takım son üç sezondur Final Four takımı olduğunu kanıtladı. Aynı şekilde çıkacak, mücadele edecek ve hedefi olan Final Four’u yakalayıp, oynayacağı maçlardan sonra da şampiyonluğu da iki sezon üst üste kazanarak, rekor kıracak.

 

“FENERBAHÇE SEYİRCİSİ KADAR CAMİASINA BAĞLI BİR SEYİRCİ GÖRMEDİM”

Fenerbahçe’nin başarılarıyla paralel olarak taraftar içerisinde bir basketbol kültürü oluştu. Salonumuz doluyor ve kombineler satılıyor. Bu konuya ilişkin değerlendirmeleriniz nelerdir?

Ben bu camiaya 1990 yılında girdim. Küçüklüğümden beri Fenerbahçeliyim. Herkesin tuttuğu takım ve desteklediği camia ayrı olabilir. Ben Fenerbahçe seyircisi kadar cefakâr, camiasına ve takımına bağlı bir seyirci görmedim. Müthiş bir seyirciye ve camiaya sahibiz. Basketbol Şubesi olarak, hepsine buradan sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Çünkü iyi günümüzde de, kötü günümüzde de bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar. Her zaman yanımızdalar ve destek veriyorlar. Avrupa Şampiyonluğumuzda, burada inanılmaz bir atmosfer vardı. Bütün Avrupa ve dünya seyirci profilimizin kalitesini gördü. Olympiakos ile oynuyorsun ve sahaya bir tane bile yabancı madde atılmıyor. Bir tane kavga gürültü yok. Bu da bizim seyircimizin kalitesini ortaya koyuyor. Bizim seyircimiz çok bilinçli bir seyirci. O kadar bilinçli ki, hakeme ve rakibe gerektiği yerde tepkisini ortaya koyuyor. Burada müthiş bir atmosfer kurduk. Oyuncularımız ve seyircimiz arasında müthiş bir iletişim var. Burada  basketboldan iyi anlayan bir Fenerbahçe seyircisi var. Bu sezon da Fenerbahçe Doğuş olarak kendi seyircimizle bütünleşerek, Ülker Sports Arena’yı yine adeta cehenneme çevireceğiz.

 

“SPONSORLUKLAR TAKIMIMIZA ÖNEMLİ KATKILAR YAPTI”

Doğuş Grubuyla yapılan sponsorluk anlaşmasından bahsedebilir misiniz?

Burada Sayın Ferit Şahenk’e ve Doğuş ailesine teşekkür ediyorum. Hakikaten çok önemli bir karar verdiler. Ferit Bey, basketbolu çok seviyor. Kendisiyle birçok kez bir arada oluyoruz. Kendisi müthiş bir Fenerbahçeli. Bunun altını özellikle çiziyorum. Fenerbahçe’ye her şeyini verir. Fenerbahçe’ye destek olarak, hayalindeki bir şeyi gerçekleştirdiğini düşünüyorum. Fenerbahçe’nin basketboldaki başarılarında katkısının olmasını istedi. Güzel bir birleşme oldu. Emeği geçen herkese, buradan sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu devirde, bu yaşam şartlarında böyle bir şeye karar vermek kolay değil. Eğer şampiyonluk istiyorsak yüksek bütçelere ihtiyacımız var. Bunun için de Doğuş Grubu elini taşın altına soktu. Başkanımız ve Ozan Bey’in bu işte çok büyük katkısı var. Fenerbahçe Doğuş olarak Avrupa’da yeni zaferlere yelken açıyoruz.